Ak vám tieto informácie budú užitočné, porozmýšľajte nad tým, že by ste autorovi (alebo prekladateľovi) poslali symbolický darček; detaily vám pošleme poštou. Alebo by ste si mohli kúpiť zopár kníh cez odkaz v sekcii "odporúčaná literatúra"; vy získate skvelé knihy a mne sa vylepší vreckové.

Odporúčaná literatúra:

Odkazy v tejto sekcii sa vás pokúsia odkázať na Powell's, kde si môžete zakúpiť skvelé knihy.

Powell's Books!

The Hacker FAQ - často kladené otázky ohľadom hackerov

Tento dokument je pokusom o vysvetlenie niektorých problémov, ktoré zaručene vyvstanú, keď sa ľudia bez predchádzajúcich skúseností s hackerskou komunitou pokúsia zamestnať hackera. Toto FAQ je určené na voľné šírenie a môže sa kopírovať podľa chuti. Je v rannom štádiu. Ak si prajete ho modifikovať alebo distribuovať pre tlač, kontaktujte prosím autora. Autor je seebs@plethora.net. Oficiálna adresa (od verzie 0.05) je "http://www.plethora.net/~seebs/faqs/hacker.html".

Disclaimer: Autor je hacker. Berte to s rezervou.

Dokument je (c) 1995, 1996, 1998, 1999 Peter Seebach. Distribúcia v nezmenenej podobe je povolená.

Verzia 0.05 bola naposledy modifikovaná 28.9.1999

Preklad: Peter Hudák, "hudis@kupelna.sk". Posledná modifikácia: 21. sept. 2000

Otázky a Odpovede:

Sekcia 0: Pochopenie základov.

0.0: Nevláme sa hacker do môjho počítača a neukradne mi moje obchodné tajomstvá?
Nie. Hackeri nie sú ľudia, ktorí sa (v protiklade s tým čo tvrdia médiá) nabúravajú do počítačov. To sú crackeri. Hackeri sú ľudia, ktorých baví hrať sa s počítačmi. Váš hacker môže príležitostne obísť vaše bezpečnostné opatrenia, avšak nie je to zlomyselné; urobí to len preto, lebo mu tie opatrenia stoja v ceste, alebo je proste zvedavý.
0.1: Bol dobrý nápad zamestnať hackera?
To závisí od povahy práce. Hacker môže byť dramaticky efektívnejší než nie-hacker, ale aj dramaticky menej efektívny. Činnosti, v ktorých sú hackeri obzvlášť dobrí:

Činnosti, na ktorých vykonávanie je obzvlášť nevhodné zamestnať hackera:

Všeobecnejšie, hacker bude excelovať v činnostiach, ktoré prinášajú neočakávané zmeny, vyžadujú mimoriadne schopnosti a nie sú veľmi stereotypné. Opakujúce sa, jednoduché činnosti sú plýtvaním schopnosťami dobrého hackera a budú ho nudiť a frustrovať. Nikto nepracuje dobre, ak je znudený a frustrovaný.

Dobrá správa je, že ak nasadíte hackera na niečo, čo sa mu obzvlášť páči, často uvidíte výkon v rozsahu päť až desať násobku toho, čoho je schopný "normálny" zamestnanec. Výkony nebudú stále a nemali by ste ich očakávať celý čas, avšak stretnete sa s nimi. Najlepšie sa to dá vidieť na obzvlášť ťažkých úlohách.

0.2: Ako mám riadiť svojho hackera?
Tak ako sa staráte o mačku. Môže to byť trochu mätúce; nie sú ako väčšina ostatných zamestnancov. Bez obáv, váš hacker bude pravdepodobne sám navrhovať riešenia problémov, ak sa ho opýtate. Väčšina hackerov sa riadi takmer sama.
0.3: Moment, práve si povedal "10 násobok", že? Nemyslel si to vážne, však?
V skutočnosti som povedal "desať násobok". A áno, myslím to vážne. Rozbehnutý, zažratý hacker môže počas pár mesiacov vyprodukovať niečo, čo by malej skupine vývojárov (povedzme 7-8 ľudí) robilo problémy vyprodukovať za rok. A možno nie. Mierka môže byť rôzna.

IBM zvykla podávať správy o tom, že niektorí programátori môžu byť až 100x produktívnejší než ostatní pracovníci, ba dokonca viac. Aj také veci sa stávajú.

0.4: Nerozumiem tomu. Je to mätúce. Je o tom nejaká kniha?
Ešte nie. Medzičasom si môžete pozrieť "Nový Hackerský Slovník" (známy ako the jargon file), najmä niektorý z dodatkov. Celé to je plné detailov a výkladov spôsobu myslenia hackerov.

Sekcia 1: Spoločenské aspekty

1.0: Môj hacker celkom nepasuje do našej firemnej spoločnosti. Zdá sa, že svoju prácu robí dobre, ale skutočne sa s nikým dobre nespriatelil.
To je bežné. Váš hacker možno nenašiel vo svojom okolí ľudí, ktorí si s hackermi rozumejú. Mohli by ste mu navrhnúť prácu na diaľku alebo flexibilnú pracovnú dobu (rozumej: posuv do nočných hodín), čo by mohlo vlastne zvýšiť jeho produktivitu. Alebo zamestnajte ešte jednoho.
1.1: Môj hacker sa smiešne, divne oblieka. Je nejaký spôsob ako mu zdôrazniť dôležitosť reprezentatívneho vzhľadu?
Váš hacker to veľmi dobre chápe. Ale nepomôže vám to. IBM, Ford, Microsoft, tí všetci zistili, že ľuďom sa lepšie pracuje ak môžu nosiť čo chcú. Váš hacker sa oblieka pohodlne. Vaša slušná žiadosť o to, aby sa lepšie obliekol na nejakú špeciálnu príležitosť, bude istotne rešpektovaná, mnoho hackerov bude s úsmevom nosiť šaty bez (neúmyselných) dier, ak sú o to požiadaní.
1.2: Môj hacker ma neoslovuje titulom, zdá sa, že ma vôbec nerešpektuje.
Váš hacker nerešpektuje váš titul. Hackeri neveria v to, že management je "nad" vývojom; veria v to, že management je jedna práca a rozvoj iná. Budú sa vyjadrovať skôr tak, že management je pod nimi, ale to je v podstate fair, z vašej otázky vyplýva, že sa správate akoby bol vývoj pod vami. Správajte sa k vášmu hackerovi ako k rovnocennému a on sa ku vám bude správať ako k rovnocennému - čo je dosť vážny kompliment.
1.3: Môj hacker neustále uráža prácu ostatných.
Vezmite si ho nabok a požiadajte ho o detailné vysvetlenie toho, čo nie je v poriadku s existujúcou prácou. Nenechajte sa zmiasť tým, že to väčšinou funguje; vášho hackera pravdepodobne trápi fakt, že to skutočne sem-tam nefunguje. Môže navrhnúť vylepšenia, ktoré dramaticky zvýšia výkon, spoľahlivosť alebo iné rysy. Oplatí sa na to pozrieť.

Môžete presvedčiť vášho hackera aby bol slušnejší, ale ak sa objavia zásadné rozdiely, je dosť možné, že niektorý z vašich zamestnancov je naozaj nekompetentný. Uvedomte si, že hackeri, pochopiteľne, majú rozdielne nároky na kompetentnosť než ostatní ľudia. ("rozdielne" rozumej ako "neporovnateľne vyššie").

Sekcia 2: Produktivita.

2.0: Môj hacker počas pracovnej doby hrá hry.
Hackeri, spisovatelia a maliari, všetci potrebujú tráviť istý čas perkoláciou - robením niečoho iného, zatiaľ čo ich podvedomie pracuje na riešení problému. Váš hacker sa pravdepodobne morí s niečím zložitým. Nič si z toho nerobte.
2.1: Ale už sú to dva týždne čo som videl niečo nové!
Nezačal náhodou váš hacker práve pracovať sám na nejakom veľkom projekte? Pravdepodobne sa snaží všetko si vopred premyslieť. Opýtajte sa ho, ako mu to ide; ak na vás začne chrliť množstvo nedokončených viet, useknutých slovami "počkať..." alebo "takto to nepôjde", je všetko na dobrej ceste.
2.2: Neškodí to produktivite?
Nie. Váš hacker sa potrebuje rekreovať a rozmýšľať o veciach mnohými spôsobmi. Bude oveľa produktívnejší po tejto rekreácii ako bez nej. Váš hacker pracuje rád, nemajte obavy, že by veci neboli hotové v rozumnom čase.
2.3: Môj hacker neustále robí veci, ktoré nesúvisia s jeho náplňou práce.
Treba ich urobiť? Veľmi málo hackerov dokáže odolať vyriešiť nejaký problém, ktorý dokážu vyriešiť. Ak je to tak, plní si aj svoje vlastné povinnosti? Ak áno, berte tie ostatné veci ako darčeky zadarmo. Možno to nie je bežné, ale zvykne to dosť pomôcť.
2.4: Môj hacker píše knihu, číta USENET newsy, hrá hry, kecá s kamarátmi cez telefón a stavia sochy z kancelárskych spiniek. A to v pracovnej dobe!
Vyzerá to, že je spokojný. Je možné, že sa nachádza v niektorom z týchto stavov:
  1. Základné povinnosti sa opakujú (telefonická podpora, dokumentácia) a čaká sa na nové úlohy. Bez obáv, je to v poriadku.
  2. Váš hacker rieši nejaký zložitý problém.
  3. Váš hacker je znudený a snaží sa nájsť si zábavku. Čo keby ste mu dali úlohu, ktorá by preňho bola väčšou výzvou?

Môže ísť o ktorýkoľvek stav. Môže ísť o všetky naraz. Všeobecne, ak je práca zaujímavou výzvou, a ak sa skutočne robí, netrápte sa veľmi samotným procesom. Môžete ho poprosiť, aby v tej svojej knihe spomenul vašu firmu.

2.5: Ale moji ostatní pracovníci sa cítia dotknutí úspechmi hackera a narušuje to ich produktivitu.
Skutočne musíte mať ľudí okolo niekoho, kto by radšej sám niečo urobil než si to nechal urobiť? Ego nemá na pracovisku čo hľadať. Ak to nevedia robiť dobre, dajte im robiť niečo, čo vedia.

Sekcia 3: Stimuly a reakcie

3.0: Môj hacker urobil niečo skutočne dobré a ja ho chcem odmeniť.
Skvelé! Tu je zopár vecí, ktoré by väčšina hackerov rada dostala ako odmenu za prácu:
  1. Rešpekt
  2. Obdiv
  3. Komplimenty
  4. Porozumenie
  5. Zľavy na drahé hračky
  6. Peniaze

Nemusia byť v tomto poradí. Štvrtá vec (porozumenie) je najproblematickejšia. Pokúste sa túto práve dobre vykonanú vec mať na pamäti keď nabudúce zistíte, že strávil celý deň hraním x-treku. Namiesto ponosovania sa že nepracuje, zdôvodnite si to ako náhradné voľno, ktoré ste mu neformálne dali ako bonus za vykonanú prácu. Nemajte obavy, hackeri sa začnú rýchlo nudiť, keď nerobia svoju prácu.

3.1: Môj hacker urobil niečo zle a ja ho chcem potrestať.
Nerobte to. 30 rokov psychologických výskumov ukázalo, že trest nemá žiadne dlhodobo pozitívne účinky. Váš hacker nie je laboratórna myš. Dokonca aj keby bol laboratórna myš, trest by nezabral, určite nie ak by bol jednou z tých myší, na ktorých sa ten výskum robil. Ak sa vám nepáči niečo čo váš hacker urobil, vyjadrite svoje znepokojenie. Vysvetlite mu, čo vám na jeho správaní vadí.

Pripravte sa na argumenty. Váš hacker je mysliaca bytosť a dá sa predpokladať, že na to mal svoje dôvody. Nechoďte naňho priveľmi zhurta, môže sa ukázať, že to boli dobré dôvody.

Nebojte sa ospravedlniť sa, ak ste nemali pravdu. Ak váš hacker uzná, že nemal pravdu, nežiadajte ospravedlnenie; čo sa týka hackera, to že pripustil, že nemal pravdu, pravdepodobne bolo ospravedlnenie.

3.2: Toto nechápem. Ponúkol som môjmu hackerovi výrazný postup, on ho odmietol a tváril sa urazene.
Povýšenie často zahŕňa povinnosť tráviť viac času počúvaním rečí ostatných ľudí o tom, čo robia a menej času na hranie s počítačmi. Váš hacker má rád svoju prácu, ak mu chcete ponúknuť odmenu, porozmýšľajte nad vylepšením titulu, zvýšením platu a zopár komplimentami. Uistite sa, že hacker vie, že vás tešia jeho úspechy -- veď preto tam je.
3.3: Politika mojej spoločnosti mi nedovolí naďlej zvyšovať hackerovi plat kým nepostúpi medzi management.
Máte nesprávnu politiku. Hacker môže kľudne zarábať 200 a viac dolárov za hodinu ako konzultant na voľnej nohe. Môžete skúsiť navrhnúť mu pozíciu stáleho konzultanta s rôznymi výhodami, alebo nájsť iné diery v systéme. Alebo nájdite iné veci, ktoré mu môžete ponúknuť - mnoho hackerov s úsmevom akceptuje zľavy na hardware svojho obľúbeného výrobcu ako de facto zvýšenie platu.
3.4: Neverím, že hacker, ktorého zamestnávam, má skutočne takú cenu, koľko mu platíme.
Opýtajte sa ostatných jeho spolupracovníkov, čo robí a čo si o jeho práci myslia. Je dosť možné, že trávi niekoľko hodín týždne zodpovedávaním otázok, ktoré by inak vyžadovali drahého externého poradcu. Možno vo voľnom čase plní ešte iné zodpovedné úlohy. Veľmi málo hackerov nestojí za peniaze ktoré dostávajú; baví ich riešiť zložité úlohy a zvyšovať efektivitu práce.

Sekcia 4: O čom to hovorí?

4.0: Môj hacker nerozpráva po anglicky (alebo po slovensky - pozn. prekl)
Váš hacker je technik. Najlepšie bude zohnať si Nový Hackerský Slovník. Ak s tým máte problém, požiadajte vášho hackera aby vám dal kópiu, alebo aby vám vysvetlil pojmy, ktoré používa. Väčšina hackerov ich rada vysvetlí. Pripravte sa na blahosklonný výraz; neberte to ako urážku, ale ak nerozumiete slovám, bude pravdepodobne musieť trochu obkecávať, aby vám ich vysvetlil.

Je to primerane zložitá množina slov, je ich veľa, a ich používanie je oveľa precíznejšie než sa zdá. Hackeri milujú hry so slovíčkami.

4.1: Nemôžem od svojeho hackera dostať žiadne predbežné odhady.
Váš hacker ešte presne nevie, aký zložitý ten problém je. Na rozdiel od ostatných zamestnancov, hacker tvrdo odmietne odhadnúť koľko mu bude trvať daný problém vyriešiť, kým si nebude celkom istý, že ho úplne pochopil. To môže znamenať aj jeho vyriešenie.

Žiaden dobrý inžinier nejde pod 95 percentnú pravdepodobnosť. Väčšina hackerov sú dobrí inžinieri. Ak mu poviete, že ho nebudete nútiť držať sa odhadov (a skutočne nebudete), pravdepodobne dostanete presnejší odhad. Odhad sa môže zdať privysoký alebo prinízky; alebo môže byť privysoký alebo prinízky. Je to však len odhad a o ten ste ho žiadali.

4.2: Môj hacker si robí záhadné, nezmyselné vtípky.
Ak ste odvážny, žiadajte o vysvetlenie. Väčšina z nich sa dá vysvetliť. Môže to chvíľu trvať, ale môže to byť zaujímavé.
4.3: Môj hacker počíta od nuly.
Aj počítač. Môže to byť skryté, ale počítače počítajú od nuly. Väčšina hackerov si na to zvykla.

Komentáre môžete posielať na

seebs@plethora.net

Komentáre k prekladu môžete posielať na

hudis@kupelna.sk